Yatırımcı.AI

TEFASPrice Oct 15, 2026

Rota Portföy Üçüncü Serbest (Döviz) Fon

Rota Portföy Üçüncü Serbest (Döviz) Fon RPX

Hedge Fund
64.8659470.04%
Fund size
TRY 538.1M
Investors
86
Management fee (annual)
1.00%

RPX Fund Price Chart

Key Data

64.865947Oct 15, 2026
Daily change
0.04%
Trading status
Open to trading
Category
Hedge Fund
Not disclosed
Fund size
TRY 538.1M
Investors
86
Units outstanding
8.3M
Min. purchase (units)
1
Trading hours
09:00 – 17:30
ISIN
TRYROTP00125
Inception date
Jul 21, 2022
Benchmark
%90 BIST-KYD ÖSBA Eurobond USD Endeksi + %10 BIST-KYD Kamu Eurobond USD Endeksi

RPX Return Comparison

Comparison1M3M6MYTD1Y
RPX1.31%5.40%11.37%17.42%21.60%
Category average0.71%5.19%11.33%18.21%24.60%
BIST 100−8.02%−15.30%−15.01%7.18%16.39%
Category rank142 / 323159 / 323159 / 323177 / 323195 / 294

RPX Fund Review and Performance Summary

RPX returned 21.60% over the last year, ranking 195 of 294 funds in the Hedge Fund category. Over the same period: category average 24.60%, BIST 100 16.39%.

Between October 15, 2025 and October 15, 2026 the unit price ranged from a low of TRY 53.343035 (October 15, 2025) to a high of TRY 64.865947 (October 15, 2026). The latest price is at the high of the period.

The largest decline in the period was 0.16% (from the April 8, 2026 high to April 9, 2026). Annualized volatility based on daily price changes: 1.29%. The price rose on 235 of 251 trading days.

Monthly returns were positive in 12 of the last 12 months; best month June 2026 (2.17%), weakest month October 2025 (1.33%).

Between October 15, 2025 and October 15, 2026 the number of investors fell 49.71%, from 171 to 86. Fund size fell from TRY 1.5B to TRY 538.1M over the same period.

Highest one-year returns in the category: IJI (80.48%), RBR (69.35%), FYI (68.33%).

RPX monthly returns

MonthMonth-end price (TRY)Monthly return
September 202664.4500391.77%
August 202663.3314341.85%
July 202662.1802941.94%
June 202660.9946022.17%
May 202659.6997491.60%
April 202658.7599361.64%
March 202657.8115501.70%
February 202656.8444581.38%
January 202656.0694471.50%
December 202555.2430581.55%
November 202554.4020741.43%
October 202553.6340181.33%

This summary is calculated automatically from TEFAS price history and category data; it is not investment advice. Past performance does not indicate future returns.

RPX Asset Allocation

  • Döviz Cinsi Kamu İç Borçlanma Araçları94.07%
  • Deposits (FX)5.93%

RPX Largest Holdings

This data is not available right now.
2026W40

Net Flows

Investors

Similar Funds

Related Pages

About the RPX Fund

Rota Portföy Üçüncü Serbest (Döviz) Fon (RPX) is a mutual fund in the Hedge Fund category managed by Rota Portföy Yönetimi A.Ş. Its price on October 15, 2026 is TRY 64.865947; the daily return is 0.04%, year-to-date 17.42% and 1-year 21.60%. Fund size TRY 538.1M, 86 investors.

Fon, katılma payları Tebliğ'in ilgili hükümleri çerçevesinde nitelikli yatırımcılara tahsisli olarak satılacak serbest fon statüsündedir. Fon portföyüne alınacak finansal varlıklar Sermaye Piyasası Kurulu'nun düzenlemelerine ve bu izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak seçilir ve portföy yöneticisi tarafından mevzuata uygun olarak yönetilir. Fon portföyünün yönetiminde ve yatırım yapılacak sermaye piyasası araçlarının seçiminde, Tebliğ'in 4. maddesinde belirtilen varlıklar ve işlemler ile 6. maddesinde tanımlanan fon türlerinden serbest şemsiye fon niteliğine uygun bir portföy oluşturulması esas alınır. Fon, Tebliğ'in 25. maddesinde yer alan serbest fonlara dair esaslara uyulur. Fon toplam değerinin en az %80'i devamlı olarak T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından döviz cinsinden ihraç edilen borçlanma araçları ve kira sertifikaları ile yerli ihraççıların döviz cinsinden ihraç edilen para ve sermaye piyasası araçlarına yatırılacaktır. Fon toplam değerinin kalan kısmı ise TL veya yabancı para cinsinden diğer para ve sermaye piyasası araçlarına yatırılabilir. Ayrıca, Kurulca uygun görülen diğer yatırım araçlarına, taraf olunacak sözleşmelere, finansal işlemlere ve menkul kıymetlere yatırım yaparak sermaye kazancı sağlamak ve portföy değerini artırmayı amaçlamaktadır. Fon'un likidite veya vade açısından bir yönetim kısıtlaması yoktur. Fon portföyüne TL cinsi varlıklar ve işlemler olarak; Sermaye Piyasası Kurulu tarafından teminat olarak kabul edilen her türlü varlığı dayanak olarak alan repo ve ters repo işlemleri (menkul kıymet tercihli ve pay senedi repo/ters repo işlemleri dahil), Takasbank Para Piyasası ve/veya yurtiçi organize para piyasası işlemleri, devlet iç borçlanma senetleri, Türkiye'de mukim şirketler tarafından ihraç edilen özel sektör menkul kıymetleri (ortaklık payları ve borçlanma araçları), mevduat/katılma hesapları, kredi riskine dayalı yatırım araçları(CLN), kamu ve/veya özel sektör tarafından ihraç edilen kira sertifikaları ile ipoteğe ve/veya varlığa dayalı menkul kıymetler ve/veya ipotek ve/veya varlık teminatlı menkul kıymetler, yurtdışı ihraççıların çıkarmış olduğu TL cinsi menkul kıymetler, varantlar, sertifikalar ve söz konusu tüm varlıklara ve/veya söz konusu tüm varlıklar üzerinden oluşturulan endekslere dayalı swap işlemleri/sözleşmeleri dahil türev araçlar, yapılandırılmış yatırım araçları ile yurtiçinde ve/veya yurt dışında kurulmuş borsa yatırım fonu katılma payları, gayrimenkul yatırım fonu katılma payları ve girişim sermayesi yatırım fonu katılma payları dahil olmak üzere yatırım fonu katılma payları ile her türlü yatırım ortaklığı payları alınabilir. Fon, döviz cinsi varlık ve işlemler olarak ise; Türk Devleti, il özel idareleri, Kamu Ortaklığı İdaresi ve belediyeler ile Devletin kefalet ettiği diğer kuruluşlar tarafından yurt dışında ihraç edilen eurobondlara, sukuk ihraçlarına, Türkiye'de ihraç edilen döviz cinsinden/dövize endeksli borçlanma araçlarına, Türk özel şirketlerinin ihraç ettiği eurobondlar ve sukuklar dahil döviz cinsi borçlanma araçlarına, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin kamu ve özel sektör borçlanma araçlarına (eurobond, hazine/devlet bono/tahvili, ve/veya benzer yapıdaki diğer borçlanma araçları), mevduat/katılma hesapları, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki şirketlerin ortaklık payları ile Amerikan ve Global Depo Sertifikalarına (ADR-GDR), gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin yatırım fonu/borsa yatırım fonu katılma paylarına (yabancı fonlar) ve altın ve diğer kıymetli madenler ile bu madenlere dayalı olarak ihraç edilen sermaye piyasası araçlarına ve altın ve diğer kıymetli madenlere dayalı türev ürünlere yatırım yapılabilecektir. Fon uygulayacağı stratejilerde, yatırım amaçlı veya riskten korunma sağlamak amacıyla kaldıraç yaratan işlemler gerçekleştirebilir. Kaldıraç yaratan işlem; fon portföyüne türev araç (vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri), saklı türev araç, swap sözleşmesi, varant ve sertifika dahil edilmesini, ileri valörlü tahvil/bono, altın, opsiyon alım ve satımı ile yapılandırılmış yatırım/borçlanma araçlarını, dayanak varlığı ortaklık payları ve endeksleri, faize dayalı menkul kıymetler ve endeksleri, döviz ve altın olan türev ürünleri ve diğer herhangi bir yöntemle kaldıraç yaratan benzeri işlemleri ifade eder. Türev işlemler hem tezgahüstü piyasalar aracılığıyla hem de organize piyasalar aracılığıyla yapılabilecektir. Repo/Ters Repo pazarındaki işlemlerin yanı sıra menkul kıymet tercihli ve/veya pay senedi repo/ters repo işlemleri yapılabilecektir. Kaldıraç kullanımı; ? Vadeli işlemler ve opsiyonlar gibi belirli bir teminat, prim ya da ödeme karşılığı nispi işlem yapılabilmesine imkan tanıyan kaldıraçlı işlemlere yatırım yapılarak, ? Menkul Kıymet Tercihli Repo Pazarı ile Pay Senedi Repo Pazarı ve Repo/Ters Repo Pazarı'nda repo yoluyla fon temin edilerek, ? Kredi kullanılarak kredili menkul kıymet alımı ve açığa satış gibi diğer borçlanma yöntemleriyle gerçekleştirilebilir. Takasbank Borsa Para Piyasası ve/veya diğer para piyasası işlemleri ile fon temin edilerek kaldıraç yaratılabilir. Kaldıraç kullanımı, fonun getiri volatilitesini ve maruz kaldığı riskleri artırabilir. Kaldıraç seviyesinin belirlenmesinde, kaldıraç kullanımı sonrasında oluşabilecek risklilik düzeyinin bu izahnamede yer alan sınırlamalar dahilinde kalması hususu da göz önünde bulundurulur. Kaldıraç yaratan işlemlere ilişkin pozisyon hesaplaması yapılırken dayanak varlığın piyasa fiyatı olarak, Finansal Raporlama Tebliği'nde yer alan esaslar çerçevesinde belirlenen fiyat esas alınır. Fon herhangi bir menkul kıymete doğrudan veya türev araçlar vasıtası ile dolaylı yatırım yapabilir. Fon herhangi bir menkul kıymeti ya da nakdi teminat göstererek borçlanabilir veya türev araçlar vasıtası ile dolaylı olarak bu borçlanmayı gerçekleştirebilir. Portföye borsa dışından türev araç (vadeli işlem ve opsiyon), swap sözleşmeleri, repo ve ters repo sözleşmeleri dahil edilebilir. Bu işlemleri yabancı para cinsinden de yapabilecektir. Fon yatırım stratejisini uygularken, kredi alabilir, repo (pay senedi repo işlemleri dahil), para piyasası işlemleri ve diğer borçlanma araçlarını kullanabilir. Fon portföyünde bulunan tüm ortaklık payları ödünç işlemine konu edilebilir. Fon, serbest fon niteliğinde olmasından dolayı ödünç menkul kıymet işlemlerine dair Tebliğ'in 22. maddesindeki sınırlamalara tabi değildir. Ödünç menkul kıymet işlemlerine dair uygulanacak esaslar ise Rehber'in 4.2.5. maddesinde belirtilmiştir. Fon sadece yapılan işlemlerle ilgili olması kaydıyla yatırım yaptığı para ve sermaye piyasası araçlarını ya da diğer finansal varlıkları teminat olarak verebilir.

Last updated: Source: TEFAS

Frequently Asked Questions

The official unit price of RPX is calculated by the founder after each session close and is usually published on TEFAS the next business morning; the latest official price on this page is dated October 15, 2026. Until the price is published, see the live estimate section for an intraday estimate.

The unit price of RPX on October 15, 2026 is TRY 64.865947, a daily return of 0.04%. Fund prices are published after each business day; see the live estimate page for an intraday estimate.

RPX returned 21.60% over the last year, 17.42% year to date, 5.40% over 3 months and 1.31% over 1 month. Past performance does not indicate future returns.

Between October 15, 2025 and October 15, 2026 the unit price of RPX ranged from a low of TRY 53.343035 (October 15, 2025) to a high of TRY 64.865947 (October 15, 2026). The latest price as of October 15, 2026 is TRY 64.865947.

The annual management fee of RPX is 1.00%; the purchase value date is T+1 and the redemption value date T+2. Fees are reflected in the fund price rather than charged separately.

The portfolio of RPX consists mainly of Döviz Cinsi Kamu İç Borçlanma Araçları (94.07%), Deposits (FX) (5.93%). Fon, katılma payları Tebliğ'in ilgili hükümleri çerçevesinde nitelikli yatırımcılara tahsisli olarak satılacak serbest fon statüsündedir. Fon portföyüne alınacak finansal varlıklar Sermaye Piyasası Kurulu'nun düzenlemelerine ve bu izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak seçilir ve portföy yöneticisi tarafından mevzuata uygun olarak yönetilir. Fon portföyünün yönetiminde ve yatırım yapılacak sermaye piyasası araçlarının seçiminde, Tebliğ'in 4. maddesinde belirtilen varlıklar ve işlemler ile 6. maddesinde tanımlanan fon türlerinden serbest şemsiye fon niteliğine uygun bir portföy oluşturulması esas alınır. Fon, Tebliğ'in 25. maddesinde yer alan serbest fonlara dair esaslara uyulur. Fon toplam değerinin en az %80'i devamlı olarak T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından döviz cinsinden ihraç edilen borçlanma araçları ve kira sertifikaları ile yerli ihraççıların döviz cinsinden ihraç edilen para ve sermaye piyasası araçlarına yatırılacaktır. Fon toplam değerinin kalan kısmı ise TL veya yabancı para cinsinden diğer para ve sermaye piyasası araçlarına yatırılabilir. Ayrıca, Kurulca uygun görülen diğer yatırım araçlarına, taraf olunacak sözleşmelere, finansal işlemlere ve menkul kıymetlere yatırım yaparak sermaye kazancı sağlamak ve portföy değerini artırmayı amaçlamaktadır. Fon'un likidite veya vade açısından bir yönetim kısıtlaması yoktur. Fon portföyüne TL cinsi varlıklar ve işlemler olarak; Sermaye Piyasası Kurulu tarafından teminat olarak kabul edilen her türlü varlığı dayanak olarak alan repo ve ters repo işlemleri (menkul kıymet tercihli ve pay senedi repo/ters repo işlemleri dahil), Takasbank Para Piyasası ve/veya yurtiçi organize para piyasası işlemleri, devlet iç borçlanma senetleri, Türkiye'de mukim şirketler tarafından ihraç edilen özel sektör menkul kıymetleri (ortaklık payları ve borçlanma araçları), mevduat/katılma hesapları, kredi riskine dayalı yatırım araçları(CLN), kamu ve/veya özel sektör tarafından ihraç edilen kira sertifikaları ile ipoteğe ve/veya varlığa dayalı menkul kıymetler ve/veya ipotek ve/veya varlık teminatlı menkul kıymetler, yurtdışı ihraççıların çıkarmış olduğu TL cinsi menkul kıymetler, varantlar, sertifikalar ve söz konusu tüm varlıklara ve/veya söz konusu tüm varlıklar üzerinden oluşturulan endekslere dayalı swap işlemleri/sözleşmeleri dahil türev araçlar, yapılandırılmış yatırım araçları ile yurtiçinde ve/veya yurt dışında kurulmuş borsa yatırım fonu katılma payları, gayrimenkul yatırım fonu katılma payları ve girişim sermayesi yatırım fonu katılma payları dahil olmak üzere yatırım fonu katılma payları ile her türlü yatırım ortaklığı payları alınabilir. Fon, döviz cinsi varlık ve işlemler olarak ise; Türk Devleti, il özel idareleri, Kamu Ortaklığı İdaresi ve belediyeler ile Devletin kefalet ettiği diğer kuruluşlar tarafından yurt dışında ihraç edilen eurobondlara, sukuk ihraçlarına, Türkiye'de ihraç edilen döviz cinsinden/dövize endeksli borçlanma araçlarına, Türk özel şirketlerinin ihraç ettiği eurobondlar ve sukuklar dahil döviz cinsi borçlanma araçlarına, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin kamu ve özel sektör borçlanma araçlarına (eurobond, hazine/devlet bono/tahvili, ve/veya benzer yapıdaki diğer borçlanma araçları), mevduat/katılma hesapları, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki şirketlerin ortaklık payları ile Amerikan ve Global Depo Sertifikalarına (ADR-GDR), gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin yatırım fonu/borsa yatırım fonu katılma paylarına (yabancı fonlar) ve altın ve diğer kıymetli madenler ile bu madenlere dayalı olarak ihraç edilen sermaye piyasası araçlarına ve altın ve diğer kıymetli madenlere dayalı türev ürünlere yatırım yapılabilecektir. Fon uygulayacağı stratejilerde, yatırım amaçlı veya riskten korunma sağlamak amacıyla kaldıraç yaratan işlemler gerçekleştirebilir. Kaldıraç yaratan işlem; fon portföyüne türev araç (vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri), saklı türev araç, swap sözleşmesi, varant ve sertifika dahil edilmesini, ileri valörlü tahvil/bono, altın, opsiyon alım ve satımı ile yapılandırılmış yatırım/borçlanma araçlarını, dayanak varlığı ortaklık payları ve endeksleri, faize dayalı menkul kıymetler ve endeksleri, döviz ve altın olan türev ürünleri ve diğer herhangi bir yöntemle kaldıraç yaratan benzeri işlemleri ifade eder. Türev işlemler hem tezgahüstü piyasalar aracılığıyla hem de organize piyasalar aracılığıyla yapılabilecektir. Repo/Ters Repo pazarındaki işlemlerin yanı sıra menkul kıymet tercihli ve/veya pay senedi repo/ters repo işlemleri yapılabilecektir. Kaldıraç kullanımı; ? Vadeli işlemler ve opsiyonlar gibi belirli bir teminat, prim ya da ödeme karşılığı nispi işlem yapılabilmesine imkan tanıyan kaldıraçlı işlemlere yatırım yapılarak, ? Menkul Kıymet Tercihli Repo Pazarı ile Pay Senedi Repo Pazarı ve Repo/Ters Repo Pazarı'nda repo yoluyla fon temin edilerek, ? Kredi kullanılarak kredili menkul kıymet alımı ve açığa satış gibi diğer borçlanma yöntemleriyle gerçekleştirilebilir. Takasbank Borsa Para Piyasası ve/veya diğer para piyasası işlemleri ile fon temin edilerek kaldıraç yaratılabilir. Kaldıraç kullanımı, fonun getiri volatilitesini ve maruz kaldığı riskleri artırabilir. Kaldıraç seviyesinin belirlenmesinde, kaldıraç kullanımı sonrasında oluşabilecek risklilik düzeyinin bu izahnamede yer alan sınırlamalar dahilinde kalması hususu da göz önünde bulundurulur. Kaldıraç yaratan işlemlere ilişkin pozisyon hesaplaması yapılırken dayanak varlığın piyasa fiyatı olarak, Finansal Raporlama Tebliği'nde yer alan esaslar çerçevesinde belirlenen fiyat esas alınır. Fon herhangi bir menkul kıymete doğrudan veya türev araçlar vasıtası ile dolaylı yatırım yapabilir. Fon herhangi bir menkul kıymeti ya da nakdi teminat göstererek borçlanabilir veya türev araçlar vasıtası ile dolaylı olarak bu borçlanmayı gerçekleştirebilir. Portföye borsa dışından türev araç (vadeli işlem ve opsiyon), swap sözleşmeleri, repo ve ters repo sözleşmeleri dahil edilebilir. Bu işlemleri yabancı para cinsinden de yapabilecektir. Fon yatırım stratejisini uygularken, kredi alabilir, repo (pay senedi repo işlemleri dahil), para piyasası işlemleri ve diğer borçlanma araçlarını kullanabilir. Fon portföyünde bulunan tüm ortaklık payları ödünç işlemine konu edilebilir. Fon, serbest fon niteliğinde olmasından dolayı ödünç menkul kıymet işlemlerine dair Tebliğ'in 22. maddesindeki sınırlamalara tabi değildir. Ödünç menkul kıymet işlemlerine dair uygulanacak esaslar ise Rehber'in 4.2.5. maddesinde belirtilmiştir. Fon sadece yapılan işlemlerle ilgili olması kaydıyla yatırım yaptığı para ve sermaye piyasası araçlarını ya da diğer finansal varlıkları teminat olarak verebilir.

RPX belongs to the Hedge Fund category. Compare the returns of all funds in the category on the category page and the overall ranking on the best funds page.