Yatırımcı.AI

TEFASPrice Oct 8, 2026

Ak Portföy Altıncı Serbest (Döviz) Fon

Ak Portföy Altıncı Serbest (Döviz) Fon PAL

Hedge Fund
58.8389820.05%
Fund size
TRY 145.4B
Investors
29,406
Management fee (annual)
0.95%

PAL Fund Price Chart

Key Data

58.838982Oct 8, 2026
Daily change
0.05%
Trading status
Open to trading
Category
Hedge Fund
Not disclosed
Fund size
TRY 145.4B
Investors
29,406
Units outstanding
2.5B
Min. purchase (units)
1
Trading hours
09:00 – 17:45
ISIN
TRYAKPO00708
Inception date
Apr 10, 2020
Benchmark
%100 BIST-KYD 1 Aylık Mevduat USD Endeksi

PAL Return Comparison

Comparison1M3M6MYTD1Y
PAL1.88%6.04%12.38%17.73%22.29%
Category average0.38%4.93%12.25%17.78%23.48%
BIST 100−15.80%−13.41%−10.78%8.45%13.86%
Category rank122 / 323135 / 323158 / 323163 / 323161 / 291

PAL Fund Review and Performance Summary

PAL returned 22.29% over the last year, ranking 161 of 291 funds in the Hedge Fund category. Over the same period: category average 23.48%, BIST 100 13.86%.

Between October 8, 2025 and October 8, 2026 the unit price ranged from a low of TRY 48.113051 (October 8, 2025) to a high of TRY 58.838982 (October 8, 2026). The latest price is at the high of the period.

The largest decline in the period was 0.13% (from the December 2, 2025 high to December 3, 2025). Annualized volatility based on daily price changes: 1.31%. The price rose on 238 of 251 trading days.

Monthly returns were positive in 12 of the last 12 months; best month June 2026 (2.39%), weakest month October 2025 (1.32%).

Between October 8, 2025 and October 8, 2026 the number of investors fell 2.06%, from 30,024 to 29,406. Fund size fell from TRY 153B to TRY 145.4B over the same period.

Highest one-year returns in the category: IJI (83.62%), ROF (77.58%), RSK (73.56%).

PAL monthly returns

MonthMonth-end price (TRY)Monthly return
September 202658.5520792.04%
August 202657.3829161.93%
July 202656.2983951.97%
June 202655.2090832.39%
May 202653.9205291.65%
April 202653.0432941.72%
March 202652.1442901.51%
February 202651.3692371.35%
January 202650.6842041.41%
December 202549.9789241.51%
November 202549.2370131.40%
October 202548.5589771.32%

This summary is calculated automatically from TEFAS price history and category data; it is not investment advice. Past performance does not indicate future returns.

PAL Asset Allocation

  • Corporate External Debt33.76%
  • Switched-Repo33.45%
  • Investment Fund Participation Shares17.21%
  • Döviz Cinsi Kamu İç Borçlanma Araçları8.56%
  • Deposits (TL)3.35%
  • Other7.04%

Shares are as disclosed on TEFAS, relative to the fund’s total value; chart slices are drawn in proportion to them. Asset items add up to 100.00%. When a fund uses borrowing, repo or leverage, the total can differ from 100%. Negative items: Repo −3.37%.

PAL Largest Holdings

This data is not available right now.
2026W39

Net Flows

Investors

Similar Funds

Related Pages

About the PAL Fund

Ak Portföy Altıncı Serbest (Döviz) Fon (PAL) is a mutual fund in the Hedge Fund category managed by Ak Portföy Yönetimi A.Ş. Its price on October 8, 2026 is TRY 58.838982; the daily return is 0.05%, year-to-date 17.73% and 1-year 22.29%. Fund size TRY 145.4B, 29,406 investors.

Fon portföyüne alınacak finansal varlıklar Sermaye Piyasası Kurulu'nun düzenlemelerine ve bu izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak seçilir ve portföy yöneticisi tarafından mevzuata uygun olarak yönetilir. Fon portföyünün yönetiminde ve yatırım yapılacak sermaye piyasası araçlarının seçiminde, Tebliğ'in 4. maddesinde belirtilen varlıklar ve işlemler ile 6. maddesinde tanımlanan fon türlerinden Serbest Şemsiye Fon niteliğine uygun bir portföy oluşturulması esas alınır. Fon, Tebliğ'in 25. maddesinde yer alan serbest fonlara dair esaslara uyacaktır. Fon toplam değerinin en az %80'i devamlı olarak T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından döviz cinsinden ihraç edilen borçlanma araçları ve kira sertifikaları ile yerli ihraççıların döviz cinsi para ve sermaye piyasası araçlarına yatırılacaktır. Fon toplam değerinin geri kalan kısmı ise yabancı ihraççıların para ve sermaye piyasası araçlarına ve/veya Türk Lirası cinsi para ve sermaye piyasası araçlarına yatırılacaktır. Fon, döviz cinsi veya dövize dayalı sermaye piyasası araçlarına yapılacak yatırımlar sebebiyle kur riski içerebilir. Fon'un ana yatırım stratejisi başta T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından döviz cinsinden ihraç edilen borçlanma araçları ve kira sertifikaları ile yerli ihraççıların döviz cinsinden ihraç edilen para ve sermaye piyasası araçları olmak üzere, Kurulca uygun görülen diğer yatırım araçlarına, taraf olunacak sözleşmelere, finansal işlemlere ve menkul kıymetlere yatırım yaparak sermaye kazancı sağlamak ve portföy değerini artırmayı amaçlamaktadır. Döviz cinsi varlık ve işlemler içinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti, il özel idareleri, Kamu Ortaklığı İdaresi ve belediyeler ile Devletin kefalet ettiği diğer kuruluşlar tarafından yurt dışında ihraç edilen eurobondlara, sukuk ihraçlarına, Türkiye'de ihraç edilen döviz cinsinden/dövize endeksli borçlanma araçlarına, Türk özel şirketlerinin ihraç ettiği eurobondlar ve sukuklar dahil döviz cinsi borçlanma araçlarına, mevduat/katılım hesaplarına, yurt dışında ihraç edilen borçlanma araçlarına ve kira sertifikalarına, yabancı hisse senedi piyasalarında işlem gören ortaklık paylarına, yabancı kamu ve/veya özel sektör borçlanma araçlarına, depo sertifikalarına (ADR/GDR), yapılandırılmış yatırım araçlarına, varantlara, sertifikalara, yatırım fonlarına, gayrimenkul yatırım fonlarına, girişim sermayesi yatırım fonlarına, borsa yatırım fonlarına, yatırım ortaklıkları paylarına ve Emtia dahil bu varlıklara dayalı veya bu varlıklardan oluşan endekslere dayalı borsada veya tezgahüstü piyasalarda işlem gören türev işlemlere yatırım yapılabilir. TL cinsi varlık ve işlemler içinde kamu ve özel sektör borçlanma araçları, varlığa dayalı menkul kıymetler, varlık teminatlı menkul kıymetler, yurt dışında ihraç olan TL cinsi menkul kıymetler, ortaklık payları, varantlar, yapılandırılmış yatırım araçları, sertifikalar, borsa yatırım fonları, gayrimenkul yatırım fonları ve girişim sermayesi yatırım fonları dahil yatırım fonu katılma payları, yatırım ortaklıkları payları, repo, ters repo yer alabilir. Bu varlıklara dayalı veya bu varlıklardan oluşan endekslere dayalı borsada veya tezgahüstü piyasada işlem gören sermaye piyasası araçlarına yatırım yapılabilir. VİOP'ta işlem gören vadeli sözleşmeler ve opsiyonlar fona dahil edilebilir.

Last updated: Source: TEFAS

Frequently Asked Questions

The official unit price of PAL is calculated by the founder after each session close and is usually published on TEFAS the next business morning; the latest official price on this page is dated October 8, 2026. Until the price is published, see the live estimate section for an intraday estimate.

The unit price of PAL on October 8, 2026 is TRY 58.838982, a daily return of 0.05%. Fund prices are published after each business day; see the live estimate page for an intraday estimate.

PAL returned 22.29% over the last year, 17.73% year to date, 6.04% over 3 months and 1.88% over 1 month. Past performance does not indicate future returns.

Between October 8, 2025 and October 8, 2026 the unit price of PAL ranged from a low of TRY 48.113051 (October 8, 2025) to a high of TRY 58.838982 (October 8, 2026). The latest price as of October 8, 2026 is TRY 58.838982.

The annual management fee of PAL is 0.95%; the purchase value date is T+1 and the redemption value date T+1. Fees are reflected in the fund price rather than charged separately.

The portfolio of PAL consists mainly of Corporate External Debt (33.76%), Switched-Repo (33.45%), Investment Fund Participation Shares (17.21%). Fon portföyüne alınacak finansal varlıklar Sermaye Piyasası Kurulu'nun düzenlemelerine ve bu izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak seçilir ve portföy yöneticisi tarafından mevzuata uygun olarak yönetilir. Fon portföyünün yönetiminde ve yatırım yapılacak sermaye piyasası araçlarının seçiminde, Tebliğ'in 4. maddesinde belirtilen varlıklar ve işlemler ile 6. maddesinde tanımlanan fon türlerinden Serbest Şemsiye Fon niteliğine uygun bir portföy oluşturulması esas alınır. Fon, Tebliğ'in 25. maddesinde yer alan serbest fonlara dair esaslara uyacaktır. Fon toplam değerinin en az %80'i devamlı olarak T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından döviz cinsinden ihraç edilen borçlanma araçları ve kira sertifikaları ile yerli ihraççıların döviz cinsi para ve sermaye piyasası araçlarına yatırılacaktır. Fon toplam değerinin geri kalan kısmı ise yabancı ihraççıların para ve sermaye piyasası araçlarına ve/veya Türk Lirası cinsi para ve sermaye piyasası araçlarına yatırılacaktır. Fon, döviz cinsi veya dövize dayalı sermaye piyasası araçlarına yapılacak yatırımlar sebebiyle kur riski içerebilir. Fon'un ana yatırım stratejisi başta T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından döviz cinsinden ihraç edilen borçlanma araçları ve kira sertifikaları ile yerli ihraççıların döviz cinsinden ihraç edilen para ve sermaye piyasası araçları olmak üzere, Kurulca uygun görülen diğer yatırım araçlarına, taraf olunacak sözleşmelere, finansal işlemlere ve menkul kıymetlere yatırım yaparak sermaye kazancı sağlamak ve portföy değerini artırmayı amaçlamaktadır. Döviz cinsi varlık ve işlemler içinde Türkiye Cumhuriyeti Devleti, il özel idareleri, Kamu Ortaklığı İdaresi ve belediyeler ile Devletin kefalet ettiği diğer kuruluşlar tarafından yurt dışında ihraç edilen eurobondlara, sukuk ihraçlarına, Türkiye'de ihraç edilen döviz cinsinden/dövize endeksli borçlanma araçlarına, Türk özel şirketlerinin ihraç ettiği eurobondlar ve sukuklar dahil döviz cinsi borçlanma araçlarına, mevduat/katılım hesaplarına, yurt dışında ihraç edilen borçlanma araçlarına ve kira sertifikalarına, yabancı hisse senedi piyasalarında işlem gören ortaklık paylarına, yabancı kamu ve/veya özel sektör borçlanma araçlarına, depo sertifikalarına (ADR/GDR), yapılandırılmış yatırım araçlarına, varantlara, sertifikalara, yatırım fonlarına, gayrimenkul yatırım fonlarına, girişim sermayesi yatırım fonlarına, borsa yatırım fonlarına, yatırım ortaklıkları paylarına ve Emtia dahil bu varlıklara dayalı veya bu varlıklardan oluşan endekslere dayalı borsada veya tezgahüstü piyasalarda işlem gören türev işlemlere yatırım yapılabilir. TL cinsi varlık ve işlemler içinde kamu ve özel sektör borçlanma araçları, varlığa dayalı menkul kıymetler, varlık teminatlı menkul kıymetler, yurt dışında ihraç olan TL cinsi menkul kıymetler, ortaklık payları, varantlar, yapılandırılmış yatırım araçları, sertifikalar, borsa yatırım fonları, gayrimenkul yatırım fonları ve girişim sermayesi yatırım fonları dahil yatırım fonu katılma payları, yatırım ortaklıkları payları, repo, ters repo yer alabilir. Bu varlıklara dayalı veya bu varlıklardan oluşan endekslere dayalı borsada veya tezgahüstü piyasada işlem gören sermaye piyasası araçlarına yatırım yapılabilir. VİOP'ta işlem gören vadeli sözleşmeler ve opsiyonlar fona dahil edilebilir.

PAL belongs to the Hedge Fund category. Compare the returns of all funds in the category on the category page and the overall ranking on the best funds page.