TMV mi ZPA mı? Fon Karşılaştırması
TMV (Tera Portföy Algoritmik Stratejiler Serbest Fon) ve ZPA (Ziraat Portföy Serbest (Döviz) Fon) fonlarının fiyatı, dönemsel getirileri, büyüklüğü, yatırımcı sayısı ve risk değeri yan yana.
TMV fonunun tasfiyesine, kurucusunun faaliyetlerini geçici olarak durduran SPK’nın 26 Ekim 2026 tarihli 2026/75 sayılı bülteniyle karar verildi; fonda alım ve iade talimatı gerçekleştirilmiyor, tasfiye usulü henüz açıklanmadı. Bu karşılaştırmadaki getirileri TEFAS’ta açıklanan son fiyata (21 Eylül 2026) göredir. TMV fon sayfası · SPK bülteni 2026/75 · Tasfiye edilen fonlar listesi
10.000 TL Yatırsaydınız
Metrik Karşılaştırması
| Metrik | TMV | ZPA | Kategori medyanı |
|---|---|---|---|
| Günlük | −%36,95 | %0,19 | %0,16 |
| 1 hafta | −%50,96 | %0,52 | %0,46 |
| 1 ay | −%42,59 | %2,11 | %1,10 |
| 3 ay | −%16,69 | %6,38 | %3,53 |
| 6 ay | %28,17 | %12,88 | %8,53 |
| Yıl başı | %70,90 | %19,59 | %16,18 |
| 1 yıl | %159,43 | %23,75 | %19,94 |
| 3 yıl | %329,93 | %110,90 | %103,56 |
Popüler Karşılaştırmalar
Çok Aranan Fon Karşılaştırmaları
İlgili Sayfalar
TMV ve ZPA Karşılaştırması Hakkında
TMV (Tera Portföy Algoritmik Stratejiler Serbest Fon) ve ZPA (Ziraat Portföy Serbest (Döviz) Fon) fonlarının 2 Kasım 2026 tarihli fiyat, getiri, büyüklük ve risk verileri yan yana karşılaştırıldı. Karşılaştırılan 10 metrikten 5 tanesinde TMV, 5 tanesinde ZPA önde. TMV, Tera Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu; ZPA ise Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu.
Öne çıkanlar: Günlük: ZPA önde (%0,19 karşısında −%36,95). 1 hafta: ZPA önde (%0,52 karşısında −%50,96). 1 ay: ZPA önde (%2,11 karşısında −%42,59). 3 ay: ZPA önde (%6,38 karşısında −%16,69). 6 ay: TMV önde (%28,17 karşısında %12,88). Yıl başı: TMV önde (%70,90 karşısında %19,59). 1 yıl: TMV önde (%159,43 karşısında %23,75). 3 yıl: TMV önde (%329,93 karşısında %110,90). Büyüklük (TL): ZPA önde (5,2 milyar karşısında 5,1 milyar). Yatırımcı: TMV önde (10.080 karşısında 1.002).
Sık Sorulan Sorular
TMV mı ZPA mi daha çok kazandırdı?
Yıl başından bu yana TMV %70,90, ZPA %19,59 getiri sağladı; son 1 yılda TMV %159,43, ZPA %23,75. Son 1 ayda TMV −%42,59, ZPA %2,11. Geçmiş getiri gelecekteki getirinin göstergesi değildir.
TMV ve ZPA hangisi daha büyük, hangisinin daha çok yatırımcısı var?
2 Kasım 2026 itibarıyla TMV fonunun büyüklüğü 5,1 milyar TL ve 10.080 yatırımcısı, ZPA fonunun büyüklüğü 5,2 milyar TL ve 1.002 yatırımcısı var. Büyüklükte ZPA, yatırımcı sayısında TMV önde.
TMV ve ZPA fonlarının risk değerleri ne anlama gelir?
TMV fonunun SPK risk değeri 7 üzerinden 6, ZPA fonunun 6. Risk değeri fon fiyatının geçmiş dalgalanmasına göre belirlenir; 1 en düşük, 7 en yüksek riski gösterir. Düşük risk değeri daha az dalgalanma anlamına gelir, ancak daha yüksek getiri garantisi vermez.