EUN mi TMV mi? Fon Karşılaştırması
EUN (Garanti Portföy İkinci Serbest (Döviz-Avro) Fon) ve TMV (Tera Portföy Algoritmik Stratejiler Serbest Fon) fonlarının fiyatı, dönemsel getirileri, büyüklüğü, yatırımcı sayısı ve risk değeri yan yana.
TMV fonunun tasfiyesine, kurucusunun faaliyetlerini geçici olarak durduran SPK’nın 26 Ekim 2026 tarihli 2026/75 sayılı bülteniyle karar verildi; fonda alım ve iade talimatı gerçekleştirilmiyor, tasfiye usulü henüz açıklanmadı. Bu karşılaştırmadaki getirileri TEFAS’ta açıklanan son fiyata (21 Eylül 2026) göredir. TMV fon sayfası · SPK bülteni 2026/75 · Tasfiye edilen fonlar listesi
10.000 TL Yatırsaydınız
Metrik Karşılaştırması
| Metrik | EUN | TMV | Kategori medyanı |
|---|---|---|---|
| Günlük | %0,55 | −%36,95 | %0,16 |
| 1 hafta | %0,50 | −%50,96 | %0,46 |
| 1 ay | %2,19 | −%42,59 | %1,10 |
| 3 ay | %2,47 | −%16,69 | %3,53 |
| 6 ay | %7,70 | %28,17 | %8,53 |
| Yıl başı | %12,23 | %70,90 | %16,18 |
| 1 yıl | %18,26 | %159,43 | %19,94 |
| 3 yıl | %32,16 | %329,93 | %103,56 |
Popüler Karşılaştırmalar
Çok Aranan Fon Karşılaştırmaları
İlgili Sayfalar
EUN ve TMV Karşılaştırması Hakkında
EUN (Garanti Portföy İkinci Serbest (Döviz-Avro) Fon) ve TMV (Tera Portföy Algoritmik Stratejiler Serbest Fon) fonlarının 2 Kasım 2026 tarihli fiyat, getiri, büyüklük ve risk verileri yan yana karşılaştırıldı. Karşılaştırılan 10 metrikten 5 tanesinde EUN, 5 tanesinde TMV önde. EUN, Garanti Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu; TMV ise Tera Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu.
Öne çıkanlar: Günlük: EUN önde (%0,55 karşısında −%36,95). 1 hafta: EUN önde (%0,50 karşısında −%50,96). 1 ay: EUN önde (%2,19 karşısında −%42,59). 3 ay: EUN önde (%2,47 karşısında −%16,69). 6 ay: TMV önde (%28,17 karşısında %7,70). Yıl başı: TMV önde (%70,90 karşısında %12,23). 1 yıl: TMV önde (%159,43 karşısında %18,26). 3 yıl: TMV önde (%329,93 karşısında %32,16). Büyüklük (TL): EUN önde (5,2 milyar karşısında 5,1 milyar). Yatırımcı: TMV önde (10.080 karşısında 3.083).
Sık Sorulan Sorular
EUN mı TMV mi daha çok kazandırdı?
Yıl başından bu yana EUN %12,23, TMV %70,90 getiri sağladı; son 1 yılda EUN %18,26, TMV %159,43. Son 1 ayda EUN %2,19, TMV −%42,59. Geçmiş getiri gelecekteki getirinin göstergesi değildir.
EUN ve TMV hangisi daha büyük, hangisinin daha çok yatırımcısı var?
2 Kasım 2026 itibarıyla EUN fonunun büyüklüğü 5,2 milyar TL ve 3.083 yatırımcısı, TMV fonunun büyüklüğü 5,1 milyar TL ve 10.080 yatırımcısı var. Büyüklükte EUN, yatırımcı sayısında TMV önde.
EUN ve TMV fonlarının risk değerleri ne anlama gelir?
EUN fonunun SPK risk değeri 7 üzerinden —, TMV fonunun 6. Risk değeri fon fiyatının geçmiş dalgalanmasına göre belirlenir; 1 en düşük, 7 en yüksek riski gösterir. Düşük risk değeri daha az dalgalanma anlamına gelir, ancak daha yüksek getiri garantisi vermez.