PO8 mi SHU mu? Fon Karşılaştırması
PO8 (Pardus Portföy Onsekizinci Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) ve SHU (Sparta Portföy Üçüncü Hisse Senedi Serbest (TL) Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) fonlarının fiyatı, dönemsel getirileri, büyüklüğü, yatırımcı sayısı ve risk değeri yan yana.
PO8 fonunun tasfiyesine SPK’nın 17 Eylül 2026 tarihli 2026/60 sayılı bülteniyle karar verildi; fonda alım ve iade talimatı gerçekleştirilmiyor. Bu karşılaştırmadaki getirileri TEFAS’ta açıklanan son fiyata (2 Kasım 2026) göredir. PO8 fon sayfası · SPK bülteni 2026/60 · Tasfiye edilen fonlar listesi
10.000 TL Yatırsaydınız
Metrik Karşılaştırması
| Metrik | PO8 | SHU | Kategori medyanı |
|---|---|---|---|
| Bugün (tahmin) | — | %1,50 | %2,27 |
| Günlük | −%8,81 | %0,00 | %0,16 |
| 1 hafta | −%9,93 | %1,30 | %0,46 |
| 1 ay | −%90,98 | −%16,22 | %1,10 |
| 3 ay | −%90,55 | −%34,90 | %3,53 |
| 6 ay | −%92,94 | −%36,23 | %8,53 |
| Yıl başı | −%89,08 | −%11,11 | %16,18 |
| 1 yıl | −%87,62 | — | %19,94 |
Popüler Karşılaştırmalar
Çok Aranan Fon Karşılaştırmaları
İlgili Sayfalar
PO8 ve SHU Karşılaştırması Hakkında
PO8 (Pardus Portföy Onsekizinci Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) ve SHU (Sparta Portföy Üçüncü Hisse Senedi Serbest (TL) Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) fonlarının 2 Kasım 2026 tarihli fiyat, getiri, büyüklük ve risk verileri yan yana karşılaştırıldı. Karşılaştırılan 8 metrikten 2 tanesinde PO8, 6 tanesinde SHU önde. PO8, Pardus Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu; SHU ise Sparta Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu.
Öne çıkanlar: Günlük: SHU önde (%0,00 karşısında −%8,81). 1 hafta: SHU önde (%1,30 karşısında −%9,93). 1 ay: SHU önde (−%16,22 karşısında −%90,98). 3 ay: SHU önde (−%34,90 karşısında −%90,55). 6 ay: SHU önde (−%36,23 karşısında −%92,94). Yıl başı: SHU önde (−%11,11 karşısında −%89,08). Büyüklük (TL): PO8 önde (222,2 bin karşısında 2,3 bin). Yatırımcı: PO8 önde (45 karşısında 1).
Sık Sorulan Sorular
PO8 mı SHU mi daha çok kazandırdı?
Yıl başından bu yana PO8 −%89,08, SHU −%11,11 getiri sağladı; son 1 yılda PO8 −%87,62, SHU —. Son 1 ayda PO8 −%90,98, SHU −%16,22. Geçmiş getiri gelecekteki getirinin göstergesi değildir.
PO8 ve SHU hangisi daha büyük, hangisinin daha çok yatırımcısı var?
2 Kasım 2026 itibarıyla PO8 fonunun büyüklüğü 222,2 bin TL ve 45 yatırımcısı, SHU fonunun büyüklüğü 2,3 bin TL ve 1 yatırımcısı var. Büyüklükte PO8, yatırımcı sayısında PO8 önde.
PO8 ve SHU fonlarının risk değerleri ne anlama gelir?
PO8 fonunun SPK risk değeri 7 üzerinden 7, SHU fonunun 7. Risk değeri fon fiyatının geçmiş dalgalanmasına göre belirlenir; 1 en düşük, 7 en yüksek riski gösterir. Düşük risk değeri daha az dalgalanma anlamına gelir, ancak daha yüksek getiri garantisi vermez.