FSP mi PO8 mi? Fon Karşılaştırması
FSP (Fonmap Portföy Serbest (Döviz) Fon) ve PO8 (Pardus Portföy Onsekizinci Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) fonlarının fiyatı, dönemsel getirileri, büyüklüğü, yatırımcı sayısı ve risk değeri yan yana.
PO8 fonunun tasfiyesine SPK’nın 17 Eylül 2026 tarihli 2026/60 sayılı bülteniyle karar verildi; fonda alım ve iade talimatı gerçekleştirilmiyor. Bu karşılaştırmadaki getirileri TEFAS’ta açıklanan son fiyata (2 Kasım 2026) göredir. PO8 fon sayfası · SPK bülteni 2026/60 · Tasfiye edilen fonlar listesi
10.000 TL Yatırsaydınız
Metrik Karşılaştırması
| Metrik | FSP | PO8 | Kategori medyanı |
|---|---|---|---|
| Günlük | −%0,34 | −%8,81 | %0,16 |
| 1 hafta | −%0,57 | −%9,93 | %0,46 |
| 1 ay | −%33,71 | −%90,98 | %1,10 |
| 3 ay | −%56,90 | −%90,55 | %3,53 |
| 6 ay | −%70,82 | −%92,94 | %8,53 |
| Yıl başı | −%72,04 | −%89,08 | %16,18 |
| 1 yıl | −%71,27 | −%87,62 | %19,94 |
Popüler Karşılaştırmalar
Çok Aranan Fon Karşılaştırmaları
İlgili Sayfalar
FSP ve PO8 Karşılaştırması Hakkında
FSP (Fonmap Portföy Serbest (Döviz) Fon) ve PO8 (Pardus Portföy Onsekizinci Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) fonlarının 2 Kasım 2026 tarihli fiyat, getiri, büyüklük ve risk verileri yan yana karşılaştırıldı. Karşılaştırılan 10 metrikten 8 tanesinde FSP, 2 tanesinde PO8 önde. FSP, Fonmap Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu; PO8 ise Pardus Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu.
Öne çıkanlar: Günlük: FSP önde (−%0,34 karşısında −%8,81). 1 hafta: FSP önde (−%0,57 karşısında −%9,93). 1 ay: FSP önde (−%33,71 karşısında −%90,98). 3 ay: FSP önde (−%56,90 karşısında −%90,55). 6 ay: FSP önde (−%70,82 karşısında −%92,94). Yıl başı: FSP önde (−%72,04 karşısında −%89,08). 1 yıl: FSP önde (−%71,27 karşısında −%87,62). Büyüklük (TL): PO8 önde (222,2 bin karşısında 37,9 bin). Yatırımcı: PO8 önde (45 karşısında 11). Risk: FSP önde (6 karşısında 7).
Sık Sorulan Sorular
FSP mı PO8 mi daha çok kazandırdı?
Yıl başından bu yana FSP −%72,04, PO8 −%89,08 getiri sağladı; son 1 yılda FSP −%71,27, PO8 −%87,62. Son 1 ayda FSP −%33,71, PO8 −%90,98. Geçmiş getiri gelecekteki getirinin göstergesi değildir.
FSP ve PO8 hangisi daha büyük, hangisinin daha çok yatırımcısı var?
2 Kasım 2026 itibarıyla FSP fonunun büyüklüğü 37,9 bin TL ve 11 yatırımcısı, PO8 fonunun büyüklüğü 222,2 bin TL ve 45 yatırımcısı var. Büyüklükte PO8, yatırımcı sayısında PO8 önde.
FSP ve PO8 fonlarının risk değerleri ne anlama gelir?
FSP fonunun SPK risk değeri 7 üzerinden 6, PO8 fonunun 7. Risk değeri fon fiyatının geçmiş dalgalanmasına göre belirlenir; 1 en düşük, 7 en yüksek riski gösterir. Düşük risk değeri daha az dalgalanma anlamına gelir, ancak daha yüksek getiri garantisi vermez.