MCU mu ZBO mu? Fon Karşılaştırması
MCU (Azimut Portföy Mutlak Getiri Hedefli Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) ve ZBO (Ziraat Portföy Mutlak Getiri Hedefli Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) fonlarının fiyatı, dönemsel getirileri, büyüklüğü, yatırımcı sayısı ve risk değeri yan yana.
10.000 TL Yatırsaydınız
Metrik Karşılaştırması
| Metrik | MCU | ZBO | Kategori medyanı |
|---|---|---|---|
| Bugün (tahmin) | %2,48 | — | %2,22 |
| Günlük | %0,48 | −%2,43 | %0,16 |
| 1 hafta | %0,95 | −%4,18 | %0,46 |
| 1 ay | %3,34 | −%2,59 | %1,10 |
| 3 ay | %8,45 | %1,46 | %3,53 |
| 6 ay | %18,88 | %13,02 | %8,53 |
| Yıl başı | %37,13 | %22,79 | %16,18 |
| 1 yıl | %34,16 | %24,34 | %19,94 |
| 3 yıl | — | %124,24 | %103,56 |
Popüler Karşılaştırmalar
Çok Aranan Fon Karşılaştırmaları
İlgili Sayfalar
MCU ve ZBO Karşılaştırması Hakkında
MCU (Azimut Portföy Mutlak Getiri Hedefli Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) ve ZBO (Ziraat Portföy Mutlak Getiri Hedefli Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) fonlarının 2 Kasım 2026 tarihli fiyat, getiri, büyüklük ve risk verileri yan yana karşılaştırıldı. Karşılaştırılan 10 metrikten 8 tanesinde MCU, 2 tanesinde ZBO önde. MCU, Azimut Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu; ZBO ise Ziraat Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu.
Öne çıkanlar: Günlük: MCU önde (%0,48 karşısında −%2,43). 1 hafta: MCU önde (%0,95 karşısında −%4,18). 1 ay: MCU önde (%3,34 karşısında −%2,59). 3 ay: MCU önde (%8,45 karşısında %1,46). 6 ay: MCU önde (%18,88 karşısında %13,02). Yıl başı: MCU önde (%37,13 karşısında %22,79). 1 yıl: MCU önde (%34,16 karşısında %24,34). Büyüklük (TL): ZBO önde (436,1 milyon karşısında 426,6 milyon). Yatırımcı: ZBO önde (189 karşısında 162). Risk: MCU önde (2 karşısında 5).
Sık Sorulan Sorular
MCU mı ZBO mi daha çok kazandırdı?
Yıl başından bu yana MCU %37,13, ZBO %22,79 getiri sağladı; son 1 yılda MCU %34,16, ZBO %24,34. Son 1 ayda MCU %3,34, ZBO −%2,59. Geçmiş getiri gelecekteki getirinin göstergesi değildir.
MCU ve ZBO hangisi daha büyük, hangisinin daha çok yatırımcısı var?
2 Kasım 2026 itibarıyla MCU fonunun büyüklüğü 426,6 milyon TL ve 162 yatırımcısı, ZBO fonunun büyüklüğü 436,1 milyon TL ve 189 yatırımcısı var. Büyüklükte ZBO, yatırımcı sayısında ZBO önde.
MCU ve ZBO fonlarının risk değerleri ne anlama gelir?
MCU fonunun SPK risk değeri 7 üzerinden 2, ZBO fonunun 5. Risk değeri fon fiyatının geçmiş dalgalanmasına göre belirlenir; 1 en düşük, 7 en yüksek riski gösterir. Düşük risk değeri daha az dalgalanma anlamına gelir, ancak daha yüksek getiri garantisi vermez.