MCU mu PDF mi? Fon Karşılaştırması
MCU (Azimut Portföy Mutlak Getiri Hedefli Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) ve PDF (Astra Portföy Birinci Serbest (Döviz) Fon) fonlarının fiyatı, dönemsel getirileri, büyüklüğü, yatırımcı sayısı ve risk değeri yan yana.
10.000 TL Yatırsaydınız
Metrik Karşılaştırması
| Metrik | MCU | Kategori medyanı | |
|---|---|---|---|
| Bugün (tahmin) | %1,58 | — | %1,24 |
| Günlük | %0,13 | %0,15 | %0,09 |
| 1 hafta | %0,04 | %0,81 | %0,68 |
| 1 ay | %2,77 | %3,00 | %1,81 |
| 3 ay | %7,56 | %5,41 | %3,32 |
| 6 ay | %18,10 | %12,37 | %8,80 |
| Yıl başı | %36,54 | %18,76 | %16,85 |
| 1 yıl | %33,66 | %22,76 | %20,81 |
| 3 yıl | — | %105,82 | %104,54 |
Popüler Karşılaştırmalar
Çok Aranan Fon Karşılaştırmaları
İlgili Sayfalar
MCU ve PDF Karşılaştırması Hakkında
MCU (Azimut Portföy Mutlak Getiri Hedefli Hisse Senedi Serbest Fon (Hisse Senedi Yoğun Fon)) ve PDF (Astra Portföy Birinci Serbest (Döviz) Fon) fonlarının 6 Kasım 2026 tarihli fiyat, getiri, büyüklük ve risk verileri yan yana karşılaştırıldı. Karşılaştırılan 10 metrikten 6 tanesinde MCU, 4 tanesinde PDF önde. MCU, Azimut Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu; PDF ise QInvest Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Serbest Fon fonu.
Öne çıkanlar: Günlük: PDF önde (%0,15 karşısında %0,13). 1 hafta: PDF önde (%0,81 karşısında %0,04). 1 ay: PDF önde (%3,00 karşısında %2,77). 3 ay: MCU önde (%7,56 karşısında %5,41). 6 ay: MCU önde (%18,10 karşısında %12,37). Yıl başı: MCU önde (%36,54 karşısında %18,76). 1 yıl: MCU önde (%33,66 karşısında %22,76). Büyüklük (TL): PDF önde (486,5 milyon karşısında 477,9 milyon). Yatırımcı: MCU önde (155 karşısında 42). Risk: MCU önde (2 karşısında 5).
Sık Sorulan Sorular
MCU mı PDF mi daha çok kazandırdı?
Yıl başından bu yana MCU %36,54, PDF %18,76 getiri sağladı; son 1 yılda MCU %33,66, PDF %22,76. Son 1 ayda MCU %2,77, PDF %3,00. Geçmiş getiri gelecekteki getirinin göstergesi değildir.
MCU ve PDF hangisi daha büyük, hangisinin daha çok yatırımcısı var?
6 Kasım 2026 itibarıyla MCU fonunun büyüklüğü 477,9 milyon TL ve 155 yatırımcısı, PDF fonunun büyüklüğü 486,5 milyon TL ve 42 yatırımcısı var. Büyüklükte PDF, yatırımcı sayısında MCU önde.
MCU ve PDF fonlarının risk değerleri ne anlama gelir?
MCU fonunun SPK risk değeri 7 üzerinden 2, PDF fonunun 5. Risk değeri fon fiyatının geçmiş dalgalanmasına göre belirlenir; 1 en düşük, 7 en yüksek riski gösterir. Düşük risk değeri daha az dalgalanma anlamına gelir, ancak daha yüksek getiri garantisi vermez.