HYV mi MPL mi? Fon Karşılaştırması
HYV (Hedef Portföy Para Piyasası (TL) Fonu) ve MPL (MT Portföy Para Piyasası (TL) Fonu) fonlarının fiyatı, dönemsel getirileri, büyüklüğü, yatırımcı sayısı ve risk değeri yan yana.
HYV fonunun tasfiyesine SPK’nın 17 Eylül 2026 tarihli 2026/60 sayılı bülteniyle karar verildi; fonda alım ve iade talimatı gerçekleştirilmiyor. Bu karşılaştırmadaki getirileri TEFAS’ta açıklanan son fiyata (2 Kasım 2026) göredir. HYV fon sayfası · SPK bülteni 2026/60 · Tasfiye edilen fonlar listesi
10.000 TL Yatırsaydınız
Metrik Karşılaştırması
| Metrik | HYV | MPL | Kategori medyanı |
|---|---|---|---|
| Günlük | %0,28 | %0,26 | %0,29 |
| 1 hafta | %0,72 | %0,58 | %0,68 |
| 1 ay | −%96,94 | %2,97 | %3,04 |
| 3 ay | −%96,77 | %9,55 | %9,49 |
| 6 ay | −%96,43 | %18,33 | %21,05 |
| Yıl başı | −%95,96 | %36,48 | %36,77 |
| 1 yıl | −%95,70 | %45,78 | %45,27 |
| 3 yıl | −%89,21 | — | %255,19 |
Popüler Karşılaştırmalar
Çok Aranan Fon Karşılaştırmaları
İlgili Sayfalar
HYV ve MPL Karşılaştırması Hakkında
HYV (Hedef Portföy Para Piyasası (TL) Fonu) ve MPL (MT Portföy Para Piyasası (TL) Fonu) fonlarının 2 Kasım 2026 tarihli fiyat, getiri, büyüklük ve risk verileri yan yana karşılaştırıldı. Karşılaştırılan 10 metrikten 5 tanesinde HYV, 5 tanesinde MPL önde. HYV, Hedef Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Para Piyasası Fonu fonu; MPL ise MT Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından yönetilen bir Para Piyasası Fonu fonu.
Öne çıkanlar: Günlük: HYV önde (%0,28 karşısında %0,26). 1 hafta: HYV önde (%0,72 karşısında %0,58). 1 ay: MPL önde (%2,97 karşısında −%96,94). 3 ay: MPL önde (%9,55 karşısında −%96,77). 6 ay: MPL önde (%18,33 karşısında −%96,43). Yıl başı: MPL önde (%36,48 karşısında −%95,96). 1 yıl: MPL önde (%45,78 karşısında −%95,70). Büyüklük (TL): HYV önde (185,9 milyon karşısında 81,3 milyon). Yatırımcı: HYV önde (6.244 karşısında 479). Risk: HYV önde (1 karşısında 2).
Sık Sorulan Sorular
HYV mı MPL mi daha çok kazandırdı?
Yıl başından bu yana HYV −%95,96, MPL %36,48 getiri sağladı; son 1 yılda HYV −%95,70, MPL %45,78. Son 1 ayda HYV −%96,94, MPL %2,97. Geçmiş getiri gelecekteki getirinin göstergesi değildir.
HYV ve MPL hangisi daha büyük, hangisinin daha çok yatırımcısı var?
2 Kasım 2026 itibarıyla HYV fonunun büyüklüğü 185,9 milyon TL ve 6.244 yatırımcısı, MPL fonunun büyüklüğü 81,3 milyon TL ve 479 yatırımcısı var. Büyüklükte HYV, yatırımcı sayısında HYV önde.
HYV ve MPL fonlarının risk değerleri ne anlama gelir?
HYV fonunun SPK risk değeri 7 üzerinden 1, MPL fonunun 2. Risk değeri fon fiyatının geçmiş dalgalanmasına göre belirlenir; 1 en düşük, 7 en yüksek riski gösterir. Düşük risk değeri daha az dalgalanma anlamına gelir, ancak daha yüksek getiri garantisi vermez.